Dette er Ringsaker kommunes markedsportal. For kommunens vanlige side med kommunale tjenester, gå til www.ringsaker.kommune.no

Varme, lys og litt Italia

Lier gård.

Ingerine Amundsen trenger snø og kuldegrader for å få den ordenlige julestemningen. Om naturen ikke innfrir tenner hun levende lys. Masse levende lys.

På tunet til Lier gård står flammene opp av en bålbanne. Et digert hjerte fylt med granbar og lys ønsker velkommen. Inne venter varme stuer, levende lys og Ingerines italienskinspirerte mat. 

Pasjon for Italia

For på Lier serveres det ikke vanlig tradisjonell julemat, men retter som Ingerine har hentet inspirasjon til fra sine mange reiser og kokkekurs i Italia. Ofte tar hun i bruk erkenorske råvarer.

– I førjulstida pleier jeg å servere ribbe på italiensk vis, porchetta, gjerne av svin fra gården. Til dessert får gjestene semifreddo, en italiensk iskake med multer fra Ringsakerfjellet. Til den serveres det en lokal akevitt fra Strand Brænderi som har et hint av multe i seg. Kombinasjonen er helt nydelig, røper hun. 

Det lille ekstra

En søndag i desember er det førjulskafé på gården. Da kan man komme uanmeldt til lunsjretter og kaker. Julehandleriet er åpent, og italienske oljer, oliven og pasta og Ingerines vanedannende julenøtter er å få kjøpt. Perfekte julegaver for den som har alt. 

Alle andre dager er gården åpen for juleavslutninger, julemøter, julelunsjer, julemiddager og julebord for grupper på over seks personer.

– For de som ønsker det lille ekstra kan vi ordne musikalske innslag, eller vi kan legge til rette for en stemningsfull kanefart, forteller vertinnen. 

Vil du ha noe helt utenom det vanlige tar vertskapet deg med opp på Bjørgeberget ovenfor gården. På et av Brumunddals beste utsiktspunkt venter bål, rabarbragløgg og julebakst.

– I fjor var vi der på fullmånetur. Det var helt spektakulært, forteller vertinnen på Lier gård.

Gløgg.

Oppskrift på Lier gårds hvite gløgg

2 appelsiner (saften)
1,5 liter vann
4 dl sukker
2 ss kardemommefrø
2 store eller 4 små kanelstenger
1,5 liter rabarbrasaft (ikke utblandet)
1 vaniljestang
2 cl hvit rom per porsjon

Pynt i koppen: tørket appelsinskive og en liten bit kanelstang.

3 liter rekker til 20 porsjoner

Les mer om Lier gård og book plass på liergard.no